Українці в Польщі: безправні гастарбайтери чи потенційні співвітчизники?

27-01-2018, 19:21
0

Ukraińcy w Polsce: bezprawni migranci zarobkowi сzy potencjalni rodacy? http://www.prawica.net/9544

Переклад з польської мови Андрія БульбыУкраїнська діаспора в Польщі сьогодні численна. Офіційно у нас мешкає мільйон двісті тисяч українців. Реально їх не менше за півтора мільйони, причому є дані, що ця кількість набагато більше ніж два мільйони. В будь-якому разі багато галузей польської економіки залежить від українських працівників. Подекуди можна почути питання від наших сусідів зі сходу: як довго триватиме хибна ситуація з українськими гастарбайтерами у Польщі?

Хибність ситуації в тім, що якщо ми, поляки, вирішили покласти на наших українських гостей доволі серйозний обсяг обов`язків, то коли ми надамо їм відповідні права?

 

Сьогодні в Польщі українці юридично – люди другого сорту. Вони подекуди отримують рівну з громадянами країни зарплатню. Адже часи 90-х, коли безправних рабів зі сходу задовольняла «жменя злотих» вже минули. Але навіть сьогодні жодних громадянських прав у них, зась.

Донедавна українців, і тим більше, поляків це досить влаштовувало. Але сьогодні ситуація міняється. Українці, що працюють та мешкають у ЄС та Польщі (а Польща – частина ЄС) бачать весь обсяг громадянських прав, який мають громадяни Євросоюзу, те наскільки високий їхній рівень соціального захисту і як охороняється їхня власність та майно. Не дивно, що українці в Польщі починають піднімати питання про аналогічні привілеї.

Зрозуміло, що в правовому полі Європи це поки неможливо. Ніхто не може, та й не хоче надавати українським гастарбайтерам польське громадянство, попри те скільки б не мешкав відповідний громадянин України на території Польщі і те, яку користь приніс від державі.

Надання громадянства досі було процесом суто індивідуальним, доволі складним, та далеко не завжди завершувалося успішно - отриманням бажаного польського паспорту. Громадянство Польщі – це не дарунок, чи товар. Це – привілея, яку треба заслужити. В усякому разі так було до цього дня.

Але зараз, на тлі останніх подій в Україні з`явився, нехай поки гіпотетичній, але доволі реальний варіант отримання усіма жителями трьох воєводств східної Галичини – Львівського, Тарнопільського та Станіславівського – польського паспорту. Адже сьогодні багато хто з тих, чиї предки були громадянами Угорщини на Закарпатті мають паспорти Угорщини.

 

Але не тільки. Це можливо у разі, коли громадянство отримають самі Львівське, Тарнопільське та Станіславівські воєводства. Возз`єднання цих воєводств з Польщею стануть бузумовним і одностайним грунтом для видачі усім мешканцям громадянства ЄС. З усіма правами та привілеями.

Якщо східна Галичина стане частиною ЄС (а Польща – це ЄС), то всі гастарбайтери зі Львова, Тарнопіля та Станіслава одночасно стануть повноцінними европейцями, яких захищатимуть закони ЄС. І кожен мешканець зможе сказати «Україна – це Європа» без іронії чи сарказму, які супроводжують цю фразу на вулицях Коломиї, Стрия, Дрогобича, Трускавця, чи Требовлі…


Добавить комментарий
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив